Pažinti pasaulį girdint akordeoną

antonio-spaccarotella

Balandžio 6 d. Kaune prasidėjo festivalis “Avanti”, šeštus metus iš eilės inicijuojamas VDU kamerinio orkestro ir jau tapęs pavasario pradžios laikinojoje sostinėje simboliu. Ilgą laiką savo atvirumu žanrams didžiavęsis orkestras pastaruoju metu pradeda skintis kitu tikslu grįstą kelią – savo veikloje pristatyti naujus kompozitorius bei Lietuvoje ar net visame pasaulyje dar viešai neatliktus kūrinius.

Vienas laukiamiausių šių metų festivalio pasirodymų – balandžio 11 d. į VDU Didžiąją salę žengsiantys akordeono virtuozai. Daugybei žmonių akordeono muzika asocijuojasi su “Amelijos iš Monmartro” garso takeliu ir tango šokiais – tai bene labiausiai išpopuliarino instrumentą tarp žmonių, kurie ne itin aktyviai domisi klasikine muzika. Ir nors plačiosiose masėse akordeonas paprastai įsivaizduojamas kaip Prancūzijoje ir Argentinoje paplitęs instrumentas, tiesa tokia, kad jo garsą pamėgę pačių įvairiausių tautybių žmonės bei skirtingiausių žanrų šalininkai. Nedaugelis žino, kad Didžiosios depresijos metu, kai daugybė meno atstovų sustabdė savo veiklą, gyvai atliekama akordeonistų muzika buvo nuolat transliuojama per radiją, kad džiugintų žmones vienomis niūriausių pastarųjų amžių dienų. Negana to, akordeonas yra paskelbtas oficialiu San Fransisko miesto instrumentu.

Balandžio 11-osios vakarą pasirodys du akordeono meistrai – Lietuvos ir užsienio publiką užkariavęs Laimonas Salijus ir italas Antonio Spaccarotella, pasirinkęs Kauną savo kūrinio “Suria oriental Tango” premjerai. Tai iš tiesų džiugina, turint omenyje italų akordeonisto užimtumą ir koncertuojant aplankytų valstybių įvairovę – tai ne tik beveik visos Europos šalys, bet ir Šiaurės bei Pietų Amerika, Tolimieji Rytai, Okeanija. A.Spaccarotella – jaunas atlikėjas, laimėjęs pirmą vietą ne viename prestižiniame konkurse, šiuo metu imasi naujų iššūkių – pats kuria muziką akordeonui ir tikisi ja padėti atskleisti dar daugiau instrumento galimybių.

L.Salijus jau pažįstamas Kauno publikai, tačiau nuolat augantis akordeonistas nepaliauja stebinti tiek klasikinės muzikos mylėtojų, tiek profesionalių atlikėjų. Studijų metais skynęs laurus tarptautiniuose festivaliuose, šiuo metu jis aktyviai koncertuoja visoje Lietuvoje bei užsienyje, atlikdamas solo programas bei pasirodydamas įvairių ansamblių sudėtyse. Balandžio 11 d. L.Salijus atliks Viačeslavo Semionovo koncertą akordeonui ir orkestrui “Freskos”. Kūrinio pristatymas neeilinis – jam jau kuriamos paties kompozitoriaus aprašytų freskų vizualizacijos, kurios bus pristatytos kūrinį atliekant L.Salijui ir VDU kameriniam orkestrui. Lietuvių akordeonistas drauge su violončelininku Vyteniu Pociumi pristatys Lietuvoje dar viešai neskambėjusį Mikolajaus Majkusiako koncertą akordeonui, violončelei ir orkestrui.

Koncerte “Akordeono virtuozai” solistams pritars Jono Janulevičiaus diriguojamas VDU kamerinis orkestras – festivalio “Avanti” iniciatorius – ir gausi mušamaisiais instrumentais grojančių atlikėjų komanda. Organizatoriai kviečia nepraleisti progos ir išgirsti vieno žaviausių muzikos instrumentų kūrinius, atliekamus jaunų ir jau pripažintų virtuozų.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>